E-Ticaret İsim Önerileri

Yeni bir marka oluştururken kimliğinizi ve hizmetlerinizi yansıtacak güzel bir isim bulmak önemlidir. Bu nedenle e-ticaret isim önerileri ile akılda kalmayı ve seo açısından da kolay bulunur olmayı hedeflemeniz gerekir. Bir de seçeceğiniz ismin hitap edeceğiniz kitleye uygun olması gerekir. İsim bulmak konusunda sorun yaşıyorsanız öncelikle sizinle aynı sektörde yer alan firmaları araştırabilirsiniz. Onların seçtiği isimleri, yürüttükleri marka stratejilerini ve yaptıkları reklamları takip ederek sektörünüze uygun bir isim seçebilirsiniz. Marka isim önerileri için içinize sinen birden fazla seçenek arasından tercih yapmalısınız.

Sektöre Uygun E-ticaret İsim Önerileri

Sektöre uygun isim seçimi yaparken öncelikle nasıl bir hizmet vereceğinizi ya da ürün yelpazenizin nasıl olacağını belirlemelisiniz. Bundan kastımız mesela bazı e-ticaret siteleri sadece online satış yaparken bazıları gün içinde ülke çapında aynı günde teslim özelliğine sahiptir. Aynı günde teslim özelliğine sahip mağazalar genellikle sanat market özelliğindedir. Mutfak alışverişi ya da gün içinde ihtiyaç duyulabilecek çeşitli kişisel bakım eşyaları için bu mağazalardan sipariş verebilirsiniz. Örneğin Getir bu sanal mağazalardan biri olarak amacına uygun bir isim taşır. Yemek sitelerinin en bilindiği olan Yemek Sepeti de bir başka akılda kalan ve Türkiye çapında adı bilinen firmalar arasındadır. Ayrıca tek bir alana hizmet eden sanal mağazalar bulunabileceği gibi her türlü ürünü bulabileceğiniz sanal mağazalar da bulunur. Her biri için farklı bir isim kombinasyonu oluşturmak önemlidir. Basit ama akılda kalan aynı zamanda da sektörel amaca yönelik bir isim bulmalısınız. Peki, e-ticaret isim önerileri için araştırma yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

E-Ticaret İsim Araştırması Nasıl Yapılır?

E-ticaret isim araştırması için rakip firmalarını internet üzerinden araştırabilirsiniz. Sabırla yapacağınız bu araştırma neticesinde her markanın adını ve sloganını not ederek yaratıcılık düzeylerine dikkat edebilirsiniz. Sonrasında markanızın hedefini ve hizmet alanlarını not etmelisiniz. Hitap edeceğiniz hedef kitleye nasıl bir hizmet sunmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını net olarak verebiliyorsanız isim bulma konusunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hadi sizin için birkaç ilham veren başarılı marka ismini inceleyelim:

E-ticaret isim önerileri arasında yer alan Bana Bi, Trendyol, Hepsi Burada gibi isimleri incelemek gerekirse hepsi akılda kalıcı ve amaca yönelik tercihlerdir. Örneğin Bana Bi yemek siparişlerinde sıklıkla kullanılan “bana bir …” ifadesinden esinlenilerek oluşturulmuştur. Trendyol ise trend yani son moda ile yol kelimelerinin birleştirilmesi sonucunda oluşturulmuş özgün ve başarılı bir isimdir. Kıyafet, aksesuar, kişisel bakım ve daha birçok kategori için her zaman en son moda ürünleri Trendyol’da bulacağınızı düşünebilirsiniz. Hepsi Burada alıp satmak isteyebileceğiniz her kategoride ürünü bulabileceğiniz bir sitedir. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu tip günlük hayatın içinden tercihlerle markanızı kitlelerin daha kolay bir şekilde benimsemesine yardım edebilirsiniz.

E-ticaret isminizi bulduktan sonra bu alanda size e-ticaret site yönetimi yapacak güvenilir bir ekip de lazım olacaktır.

Yorum Yap