Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama, internette bir markanın tanıtımını amaçlayan bir dizi stratejidir. Sonuçların gerçek zamanlı olarak analiz edilmesine izin veren farklı çevrimiçi kanalların ve yöntemlerin kullanılmasını içerdiği için geleneksel pazarlamadan farklıdır. Sonuç odaklı çalışılması gereken ve oldukça ince detaylar ile başarıya ulaşmanızı sağlayan optimum hizmetler bütünüdür.

Dijital Pazarlama Nedir ?

Günümüzde, internet hayatımıza dahil edilmeden, internet olmadan bir şey yapmak neredeyse imkansız olmuştur ve hayatımızın tam merkezinde kendine sarsılmaz bir yer ayırmıştır. Pizzacının Telefon numarasını almak gibi basit şeylerden, kamuoyu anketleri yapmak veya proje yönetimi yazılımı geliştirmek gibi karmaşık şeylere kadar, neredeyse her şey internetten geçer.

Şaşılacak bir şey yok, insanların cep telefonları kullanımının yaygınlaşmış olmasıyla, artık internet parmaklarımızın ucunda. Eğer artık internet hayatımızın içindeyse ve biz bundan vazgeçemiyorsak satın almak ve internet alışverişleri içinde bunu söylemek zor değildir. İnternet alışverişi Türkiye’de son 5 yılda yükselen bir grafik izlemekte ve grafiğin yönü hep yukarıyı göstermektedir.
İnternette istediğimiz ürün ve hizmetleri aramak, en iyi fiyatları karşılaştırmak (ne istediğimizi zaten bildiğimizde), belirli bir ürün veya hizmet hakkında bilgi almak (hala satın alma olasılığını araştırdığımızda) veya daha fazlasını bulmak çok çokça kullandığımız opsiyonlardır. Sahip olduğumuz bir sorun hakkında hangi çözümün bize yardımcı olabileceğini bile bilmediğimizde bizim ilk sorguladığımız yer hep internet olmuştur.

1990’larda ortaya çıkan Dijital Pazarlama, şirketlerin işlerini geliştirmek için teknolojiyi kullanma şeklini değiştirdi. Terim, insanlar ürünleri araştırmak veya satın almak için satın alma sürecinde daha fazla dijital cihaz kullanmaya başladıkça daha popüler hale geldi.

Bunun satın alma sürecini nasıl değiştirdiğine dair bir fikre sahip olmak için, geçmişte, ürünler ve hizmetler hakkında edinebileceğimiz neredeyse tüm bilgilerin bu çözümleri sunan şirketlerin elinde olduğunu söylemeye yetiyor. Buna Dijital Pazarlama diyoruz: şirketleri ve ürünleri tanıtmak için farklı dijital ortamlarda yapılabilecek bir dizi bilgi ve eylem.

Bugün internet, tüketicinin bu süreçte daha aktif bir rol almasını sağlıyor. Sayılarla, satın alma sürecinin% 60’ının, tüketici satıcıyla iletişim kurmadan önce bile gerçekleştirildiği anlamına gelir.

Ancak, zor gibi görünse de, Dijital Pazarlama, aslında, şirketler için markalarını güçlendirmek ve iş fırsatlarını çoğaltmak için büyük bir fırsattır, çünkü giderek artan bir şekilde internet insanların hayatlarının bir parçası olacaktır.

Dijital Pazarlama Neleri Kapsamaktadır?

Dijital Pazarlama uygulamaları için çok sayıda olasılık olmasına rağmen, büyük çoğunluk tarafından kullanılması ve genellikle olumlu sonuçlar getirmesi için öne çıkan stratejiler / teknikler vardır.

Bunlar:

  • İçerik Pazarlaması
  • Eposta yoluyla pazarlama
  • Sosyal Ağlar aracığıyla pazarlama
  • Google Arama Pazarlaması

Yorum Yap